Některé články na Internetu vám mohou sebrat pomyslný vítr z plachet, otrávit vás, vystrašit a sebrat energii tím, že vyhrožují, jak je stěhování úděsné a náročné. Přitom to tak vůbec nemusí být. Přinášíme vám některé tipy pro stěhování do menšího bytu Odnes to.
Stěhováky objednávejte rovněž s předstihem – stěhovací firmě zavolejte šest týdnů před plánovaným termínem, tehdy je velká pravděpodobnost, že si na vás stěhováci udělají čas. Tím vám odpadne první stres.
Balte věci s předstihem a hlavně pomalu – některé stěhovací firmy zajišťují i balicí materiál, buď zdarma, anebo k pronájmu či k odkoupení. Máte tu pak dostatek bublinkové fólie a kartonových krabic a opět – začínejte s balením v předstihu šesti týdnů. Bohatě postačí, když každý týden tomuto procesu budete věnovat pouhých pět hodin, což by vám mělo vyjít, abyste se vyhnuli druhému stresu. Pokud máte více věcí a stěhujete např. rodinný dům, bude třeba možná více času, každopádně po prvním týdnu snadno odhadnete, kolik času ještě bude třeba, a ten se pak snáze rozdělí mezi pět zbývajících týdnů. Pokud byste začali balit věci jen čtrnáct dnů před stěhováním, bude to stresující honička.
V průběhu balení střídejte práci manuální s psychickou – vhodné je, když např. v pondělí budete balit věci z ložnice, v úterý se vydáte na městský úřad kvůli parkovacímu místu, ve středu sbalíte nádobí z kuchyně, ve čtvrtek začnete vyřizovat nový občanský a řidičský průkaz a v pátek si dáte pauzu a zajdete do cukrárny nebo na dobrou večeři. Takto postupujte v poklidu den za dnem a uvidíte, že stres číslo tři se vám opět vyhne.
Stres číslo čtyři – tím bývá demontáž nábytku. Pokud si na ni troufáte sami, proč ne, ovšem je dobré vědět, že máte „v zádech“ trumf, a sice stěhovací firmu, která tyto práce také provádí. Pokud je cokoli nad vaše síly, např. stěhujete kompletní kuchyňskou linku, což je fakt zabíračka, anebo vestavěnou skříň montovanou na míru, pověřte tím stěhováky, kteří jsou navíc pojištění pro případ poškození nebo ztráty vašich věcí.