Chlamydie – pohlavní infekce

Mnoho lidí ještě o chlamydiové infekci neslyšelo, a přitom je to jedna z nejrozšířenějších nemocí v Evropě. Tato pohlavní infekce je nebezpečná především proto, že se chlamydiové bakterie většinou nijak neprojevují, a tak se na nemoc přijde až ve chvíli, kdy jsou následky nepřehlédnutelné. Mezi první příznaky se řadí výtok a diskomfort při močení i pohlavním styku. Tyto potíže jsou velmi nepříjemné a mohou se dostat až do chronické formy.

JAK SE CHLAMIDIE PŘENÁŠEJÍ?
Chlamydie se přenášejí pohlavním stykem, ať už vaginálním, nebo orálním či análním, ale také kapénkovou infekcí. Dokonce je může žena přenést na své dítě během porodu, a infekce se pak u novorozence projeví jako infekce oka nebo zápalem plic. Chlamydie také zvyšují riziko předčasného porodu.

CO ZPŮSOBUJE ONEMOCNĚNÍ?
Původcem chlamydiového onemocnění je bakterie Chlamidia trachomatis. Tato bakterie napadá jak ženy, tak muže. Ženám může infikovat oblast děložního krčku, rekta nebo krku, mužům pak napadá močovou trubici, rektum i krk.

JAKÉ KOMPLIKACE BAKTERIE ZPŮSOBUJÍ?
Pokud se nemoc neléčí, může být zdraví velmi nebezpečná. U žen se může infekce rozšířit do pánve, dělohy i vaječníků, kde způsobí nejen dlouhodobé bolesti, ale také neplodnost nebo mimoděložní těhotenství. U mužů může zánět vyvolat neplodnost. U obou pohlaví pak můžou bakterie způsobit potíže s klouby, a navíc zvyšují riziko nákazy HIV.

JAK SE NEMOC LÉČÍ?
Už při podezření na chlamydie je nutné zajít k lékaři. Ten po odebrání vzorku výtěrem z děložního krčku u žen, u mužů z močové trubice zjistí, zda je nákaza způsobena chlamydiemi. Infekce se pak léčí antibiotiky.

JAK SE PŘED CHLAMIDIEMI CHRÁNIT?
Dodržováním bezpečného sexu se před chlamydiemi ochráníte, nebo alespoň velmi snížíte riziko nakažení. Také dbejte na intimní hygienu a používejte jen vlastní ručníky, čímž zamezíte přímému kontaktu s infekcí.