My a svět Internetu: Nejen šikana

Denně se připojovat na Internet, sdílet fotky na sociálních sítích, využívat chytrých telefonů nejenom na volání je něco, co děláme dnes už tak samozřejmě, že nám unikají některá nebezpečí, která se ve světě Internetu a žití online skrývají. Především děti jsou ohroženou rizikovou skupinou. A my, dospělí, bychom měli být obezřetní a dát jim potřebnávarování, nebo si aspoň všimnout hrozícího nebezpečí.

Jaké nebezpečí číhající ve světě online nás ohrožují, zejména pak naše děti, vám v krátkosti představíme v tomto článku.
vyrování v telefonu

Kyberšikana

Se šikanou se mnoho z nás setkalo, zejména pak ve školních lavicích. Stačí se maličko odlišovat a naši vrstevníci nám to dali pocítit, znát. Nejinak je tomu i ve světě online možností. Zde se šikana nazývá kyberšikanou. Nedochází zde k fyzickému nebo slovnímu napadání, ale jsou využívány textové zprávy – na mobilu, přes sociální sítě, e-maily. Odtud vznikl název.

Kyberšikana má stejné, neli horší, dopady na šikanovaného, že jsou známy i případy končící sebevraždou. Nejlepší obranou je ignorace anebo vyhledání psychologické pomoci. Vše lze samozřejmě ohlásit příslušným orgánům jako je například Policie ČR.

Problémem oproti klasické šikaně je mnohem těžší polapení pachatele. Šikovný útočník se může pohodlně skrývat za neznámými IP adresami, e-mailovými adresami či dokonce zneužít údajů třetích osob.
sociální sítě ikony

Ztráta soukromí

Každý z nás se sem tam pochlubí svými fotkami z dovolené. Na tom by nebylo nic špatného, kdybychom je nevystavovali na sociální sítě ještě po dobu trvání naší dovolenky. Ne však každý si uvědomuje, že zveřejněním své polohy nahrává zlodějům, kteří tak ví, že u nás doma se nikdo nenachází.

Neztrácejme zbytečně naše soukromí, přemýšlejme nad tím, jaké údaje kde zveřejňujeme. Lepší je svoji adresu, telefony nikam veřejně neuvádět. O fotky bychom se raději měli dělit se zbytkem světa až po bezpečném návratu domů.