Bez šálku kávy si mnozí z nás nedokážou svůj život vůbec představit. Pražená káva navíc úžasně provoní byt, někomu připadá chuť nesmírně lahodná a hlavně se po tomto stimulantu cítíme blaženě a plni energie. Poté však přichází útlum a následuje další šálek. Jde totiž o drogu s nepříjemnými abstinenčními příznaky v případě jejího rychlého vysazení.
Množství kofeinu
Víte, že v jednom šálku slabé kávy je obsaženo tolik alkaloidů, kolik jich naleznete ve dvojnásobném objemu kolové limonády? Optimální dávka této látky bývá individuální, záleží však na rychlosti metabolizace. U kuřáků je odbourávání rychlejší, naopak ženy s hormonální antikoncepcí zápolí s kofeinem v těle dvakrát pomaleji. A káva v kombinaci s bílým cukrem je navíc pomalým a tichým zabijákem, okrádá vás o cenné minerály a stopové prvky nejen samotný kofein, ale i silně kyselinotvorný rafinovaný cukr.
Tvorba závislosti
Pouhých 100 mg kofeinu denně dokáže vytvořit skutečnou drogovou závislost, kterou lze s jistou nadsázkou přirovnat k účinkům kokainu. Kokain je pochopitelně silnější a mnohem nebezpečnější látka, ale příznaky abstinence bývají podobné.
100 miligramů této látky obsahují dva šálky kávy anebo tři plechovky limonády typu Pepsi nebo Coca coly, případně Kofoly. Jestliže konzumujete toto množství pravidelně déle než tři měsíce, a náhle byste tuto dávku vysadili, nastane pokles krevního tlaku, bolesti a točení hlavy, a objeví se projevy nesoustředěnosti, podrážděnosti a značné únavy. Je to způsobeno nižší hladinou tzv. akčních látek v těle (hormonů) a zároveň nižším přísunem glukózy do mozkové tkáně.
Káva také zahání pocit hladu, což je dáno stimulací jater k vylučování krevního cukru (glykogenu) do krevního oběhu, a tím pádem dochází k nedostatečnému vyživení tkání, tělo si zkrátka neřekne včas o přísun živin a tzv. „jede na rezervy“.
Vysazovat kofein byste ovšem měli postupně a nahrazovat jej nějakými teplými nápoji, nejlépe zázvorovým čajem nebo rooibosem, který navíc obsahuje řadu minerálů.